סחר הוגן

גם בשנת 2016 סינדיאנת הגליל חברה בארגון הסחר ההוגן העולמי

Member of the World Fair Trade Organization

לתמונות הזוכות -  לוח השנה של תנועת הסחר ההוגן 2014

 

סחר הוגן היא שיטה אלטרנטיבית לשיטת המסחר הרווחת כיום בעולם הנקראת ''סחר חופשי'' . שיטת ה''סחר החופשי'', שהגיעה לשיאה בתקופת הגלובליזציה, מתבטאת ביחס לא הוגן ליצרנים, במיוחד בארצות העניות (קוטפי הקפה, תה, קקאו) . החל משכר נמוך, איסור על התארגנות באיגודי עובדים, שעות עבודה מרובות, ועד פגיעה בזכיותיהם כבני אדם. לעומתה, שיטת ה''סחר ההוגן '' מוכיחה בפועל, שסחר בינלאומי יכול להיעשות בצורה הוגנת, ומראה שניתן לעשות עסקים מצליחים, ובו בזמן להעמיד את צרכי האדם בראש סולם העדיפויות.

סחר הוגן היום היא תנועה בינלאומית המשלבת בין יצרנים במדינות העניות לצרכנים במדינות העשירות. יותר ממיליון יצרנים קטנים ופועלים מאורגנים בכשלושת אלפים ארגונים בלתי ממשלתיים. המוצרים שלהם נמכרים באלפי חנויות סחר הוגן, סופרמרקטים ונקודות מכירה שונות במדינות הכדור הצפוני באמצעות ארגוני סחר הוגן המייבאים אותם בצורה ישירה.

ארגון הסחר הוגן הבינלאומי WFTO (לשעבר IFAT) נוסד בשנת 1989 וכולל היום 400 ארגונים הפרושים ב-71 מדינות באפריקה, אסיה, אירופה, אמריקה הלטינית, צפון אמריקה ואוסטרליה.

מוצרי הסחר ההוגן של סינדיאנה מאושרים מידי שנה ע''י פיקוח של IMO.

בתמונה הפיקוח מטעם IMO בסיור בכרם הזיתים סחר הוגן של סינדיאנת הגליל.

  

 

 

קריטריונים של סחר הוגן

ראו באתר הסחר ההוגן העולמי

1. יצירת הזדמנויות ליצרנים מעוטי יכולת כלכלית – הארגון תומך ביצרנים קטנים המופלים על ידי המדינה, בין אם מדובר בעסק משפחתי, קבוצה, עמותה או קואופרטיב.

2. שקיפות ודיווח – הארגון פועל בשקיפות מלאה בניהול וביחסיו המסחריים. האינפורמציה מועברת לכל השותפים - יצרנים, עובדים ופרטנרים.
3. מדיניות מסחרית – הארגון פועל תוך התחשבות במצב החברתי, הכלכלי והסביבתי של היצרנים המופלים, ואינו מנצל אותם כדי להשיג יותר רווחים.
4. מחיר הוגן – התשלום נקבע בין הארגון ליצרן בהסכמה ובדיון כדי שיתאים הן ליצרן והן לתנאי השוק. לשני הצדדים אינטרס להגביר את היקף המכירות של תוצרתם כדי להגדיל את הכנסות היצרנים.
5. איסור מוחלט על עבודת ילדים ועל עבודה בכפייה.
6. אין להפלות את העובדים או היצרנים על בסיס דת, לאום, מין או עמדה פוליטית – הארגון יתייחס בצורה שוויונית לנשים וגברים, ויאפשר להם חופש התארגנות, הכשרה מקצועית ופיתוח יכולותיהם המקצועיות.
7. תנאי עבודה הולמים – הארגון ידאג לזכויות העובדים והמועסקים שלו בהתאם לתנאי העבודה של ארגון העבודה העולמי ILO
8. העצמה והכשרה – הארגון ישאף לחזק את ההשפעה החיובית של היצרנים על החברה על ידי פעולות העצמה והכשרה של היצרנים והחברים בארגון.
9. קידום סחר הוגן – העלאת התודעה של הציבור הרחב לנושא סחר הוגן ותעמולה לקידום המטרות של הארגון.
10. שמירה על הסביבה – העדפה של צריכת משאבי טבע שאינם פוגעים בסביבה והעדפה של משאבים מקומיים על ייבוא. שימוש בטכנולוגיה מעוטת אנרגיה ופסולת, ומזעור השפעתה על הסביבה. העדפה של חקלאות אורגנית.

סינדיאנת הגליל – ארגון סחר הוגן

עמותת ''סינדיאנת הגליל'' (''עץ אלון'' בערבית) פועלת משנת 1996 בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל במטרה ליצור הזדמנויות כלכליות ומקומות תעסוקה לנשים. העמותה הפועלת על פי עקרונות ''סחר הוגן'' משווקת לשוק המקומי והעולמי שמן זית איכותי, סבונים משמן זית, תבלינים, מוצרי מזון מסורתיים ומלאכות יד.
סינדיאנת הגליל מחויבת לערכים של שלום, שוויון ורווחה לכל. צוות העמותה מורכב מנשים ערביות ויהודיות, אשר מאמינות בעתיד משותף לשני העמים. הרווחים מפעילותה המסחרית של העמותה מושקעים במיזמים חברתיים התואמים את מטרות העמותה.
סינדיאנת הגליל חברה בארגון הסחר ההוגן העולמי WFTO משנת 2003 .

סינדיאנת הגליל – מה אנחנו עושים?

- סינדיאנת הגליל פועלת בשיתוף פעולה עם עמותת מען – עמותה לסיוע לעובדים, החותרת לשינוי חברתי וערכי, תוך שיתוף פעולה בין יהודים לערבים על בסיס שוויון.
- תמיכה ביצרנים מיעוטי יכולת, וכינון שוק כלכלי הוגן לחקלאים במגזר הערבי.
- שיווק ומכירת מוצרי סחר הוגן והגדלת השוק עבורם בארץ ובחו''ל.
- ניתוב והשקעת הרווחים מפעילותה הכלכלית של העמותה לשם הגשמת המטרות שלשמן הוקמה.
- קידום תעסוקת נשים ערביות, תוך כדי לימוד, הכשרה והעצמה אישית וכלכלית.
- פתיחת מרכז המבקרים כמקום מקדם תודעה ציבורית בנושא הסחר ההוגן, וחשיפה לפעילות העמותה.
- פרויקט אואזיס בוואדי ערה – נטיעת מטע זיתים אורגני על בסיס טכנולוגיות מתקדמות תוך התחשבות בסביבה. בשיתוף ותמיכת ארגוני סחר הוגן איטלקים.
- שימוש בחומר מקומי - שמן זית אורגני, סבונים משמן זית,דבש, סירופ החרובים, תבלינים – כולם על בסיס טבעי ובריא, ומקורם באזור הגליל.
הסלים אותן קולעות הנשים עשויים מחומר טבעי מקומי. אלו הם סנסני התמרים הנקטפים במטע תמרים בקיבוץ גלילי, ובמקום להיזרק כפסולת, הם נקלעים לסלים בשימוש חוזר.
כלל המוצרים של סינדיאנת הגליל עוברים פיקוח וביקורת מידי שנה , והם עומדים בתנאי האיכות הגבוהים ביותר.

 

עברנו לאתר החדש

אישורים ופיקוח על מוצרים

ציון מקסימלי של 5 עלים לסינדיאנת הגליל מטעם IMO- פיקוח על סחר הוגן