סינדיאנת הגליל מגנה הרס בית בכפר כנא

ביום ראשון, 12.4.2015, באישון לילה, הקיפו כוחות גדולים של יס''מ ומשמר הגבול את ביתו של טארק ח'טיב בכפר כנא, פינו את תכולתו ואת דייריו, והרסו אותו. בבוקר שלמחרת, בקרו חנאן מנאדרה זועבי ודני בן שמחון, נציגי עמותת סינדיאנת הגליל, באהל המחאה שהוקם ליד הבית ההרוס,  ונפגשו עם בני המשפחה ופעילים מהכפר.

בעל הבית, טארק אחמד ח'טיב, פועל בניין, התגורר במבנה שנהרס יחד עם אשתו ושני ילדיו, לצעיר ביניהם עדיין לא מלאו 5 שנים. הוא סיפר שהמועצה המקומית ותושבים מהכפר החליטו לבנות את הבית מחדש. על השתלשלות המאורעות באותו לילה הוא סיפר: ''כוחות גדולים הקיפו אותנו בשתים וחצי בלילה, הוציאו אותנו בכח, ומנעו מאתנו ומתושבים אחרים להתקרב, כדי לאפשר לכלים הכבדים להרוס את הבית. עמדנו שם במשך שעות זועמים וחסרי אונים. במשך שנים עבדנו כדי לחסוך כסף ולבנות קורת גג לנו ולילדינו''.
הבית, שנמצא מטרים ספורים מחוץ לתוכנית המתאר של הכפר, קיבל צו הריסה

לפני כשנתיים. מוחמד ח'טיב, קרוב משפחה של טארק, סיפר שהמשפחה ופעילים מהכפר ניסו במשך שנה וחצי למנוע את ההריסה. לאחרונה השיגו החלטה של הועדה המקומית לתכנון ולבניה, שאין מניעה לתת לבית אישור בניה. ואולם הביטול של צו ההריסה נתקל בסחבת והתעכב. נקבעה ישיבה לאחר חג הפסח, שבה היה אמור בית המשפט המחוזי לתכנון ולבניה (מחוז צפון) להוציא צו מניעה נגד צו ההריסה. בינתיים לבית משפט השלום בערה כנראה הדרך, והוא הזדרז לאשר את צו ההריסה. ”זוהי מדיניות גזענית המכוונת לסלק אותנו מאדמותינו'', אמר מוחמד ח'טיב.

עבד אל-חכים טהא, יועץ ראש המועצה המקומית, אמר כי ההריסה מאיימת על כל בית בכפר. ולכן החליטה המועצה לסייע בבניית הבית מחדש, תהיה תגובת הרשויות אשר תהיה. ''המדיניות הנוכחית אינה מאפשרת לנו לבנות על אדמותינו. כבר 12 שנה דוחים את תביעתנו להרחיב את תוכנית המתאר וחונקים אותנו, זאת בשעה שבישובים הסמוכים, כמו בית רימון ושכונת הר יונה, בונים בלי שום הגבלה על האדמות שלנו שהופקעו מאתנו''.

הועדה העממית בכפר כנא, הכוללת את נציגי כל המוסדות הדתיים והפוליטיים הפעילים בכפר, הכריזה על שביתה כללית בכפר, ועל איסוף תרומות לבניה מחדש של הבית. במסע ההתרמה ישתתפו תושבי כפר כנא והכפרים הסמוכים, אומר מחמד דהאמשה מהועדה העממית.

הרס ביתו של טארק ח'טיב